Hüznün Şarkısı İznik (DVD)

150,00 

Evet, işte bu film İznik’in görünmeyen yüzünü tanımak isteyenleri, belgelerin ışığında, sinema filmi tadında tarihsel bir yolculuğa çıkarmayı amaçlamaktadır.

Bu yayınımızı edinmek isteyenler, 0212 252 63 14 numaralı
telefonlarımızı arayabilir ya da [email protected]
adresine yazabilirler.

Yönetmen & Kamera: Colin Mounier
Senaryo: Rana Güngörmüş Mounier
Seslendirenler: Işık Yenersu & Taner Barlas

İznik bugün küçük bir çiftçi kasabası. Sokaklarında dolaştığınızda tarihe yön vermiş pek çok olaya ev sahipliği yapmış olduğu aklınızın ucuna bile gelmez. Ama Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar derken bugünlere gelmiş olan İznik tarihin her döneminde önemli bir yere sahip olmuş. Geçmişteki adı Nicca / Nikea. Mitolojide, Sakarya ırmağının kızı olan güzeller güzeli bir su perisinden almıştır adını. Günümüzde yol panolarında bu isme rastlasanız bile Nikea’ nın kim olduğunu bilen ancak bir avuç kişi ya vardır ya yoktur. İznik’in kuruluş efsanesi çoktan unutulmuş…

Ayrıca ilkler kentidir aslında İznik. Hıristiyanlığın biçimlenme döneminde yapılan ilk toplantılar İznik’te gerçekleşmiştir. Osmanlıların ilk camii ilk medresesi de burada inşa edilmiştir.

İznik’i çevreleyen Roma ve Bizans döneminden kalma kent duvarları ve kapıları, daha pek çok ilk hakkında sessiz ipuçları verir. İznik gölü kendi dilinde çok şey anlatır.

Evet, işte bu film İznik’in görünmeyen yüzünü tanımak isteyenleri, belgelerin ışığında, sinema filmi tadında tarihsel bir yolculuğa çıkarmayı amaçlamaktadır.

Su Perisi Nikea: Oya Okar
Çini Sanatçısı & Anlatıcı: Adil Can Güven
Yapımcı: Tarık Akan

YAPIM: RAN ORGANİZASYON TİC.LTD.ŞTİ.

Baskı. 1/ Mayıs 2014

FRAGMAN

SUBIR